Malediwy Poradnik

Malediwy domki na wodzie

Wspaniałe kurorty nad wodą, dziewicze plaże z białym piaskiem i spektakularny podwodny świat sprawiają, że Malediwy są najlepszym celem podróży dla wymagających. 

Malediwy – położone na Oceanie Indyjskim na południowy zachód od Indii – składaja się z 26 zapierających dech w piersiach atoli o bogatych tradycjach kulturowych i skarbach przyrody. Wszystkie 1192 wyspy koralowe i piaszczyste ławice (200 zamieszkanych wysp oraz 100 wysp z ośrodkami turystycznymi) to widoczne wierzchołki koralowców oceanicznego pasma górskiego wulkanicznego, którego zewnętrzna krawędź w niektórych miejscach spada na głębokość ponad 3 km (10 000 stóp). 

Maleńkie wysepki otoczone są wspaniałymi plażami i niesamowicie pięknymi lagunami, obdarzonymi krystalicznie czystą wodą i chronionymi strukturami raf. Każdy ośrodek na Malediwach jest zbudowany na własnej prywatnej, idealnej do zdjęć wyspie palmowej, a wszystkie najbardziej ekskluzywne marki hotelowe na świecie konkurują ze sobą, aby zaoferować swoim gościom niespotykany dotąd poziom oszałamiającego luksusu. Wakacje na Malediwach można łatwo połączyć z pobytem na Sri Lance, ponieważ istnieje wiele bezpośrednich lotów – większość z nich obsługiwana jest przez Sri Lankan Airlines – między Sri Lanką a Malediwami (czas lotu trwa około godziny).

Malediwy domki na wodzie

TRANSFERY

Transfery z lotniska w Male do hoteli są obsługiwane przez hotele:

Do hoteli położonych na Północnym i Południowym Atolu Male można dotrzeć łodzią z lotniska, a transfer trwa od 15 minut do godziny. Ze względu na bliskość lotniska, ośrodki te doświadczają większego natężenia ruchu łodzi i hałasu w porównaniu z bardziej oddalonymi ośrodkami na innych atolach. Transfery łodzią odbywają się 24 godziny na dobę.

Do hoteli znajdujących się na wszystkich pozostałych atolach centralnych (z wyjątkiem atolu Laamu), a także na atolach najbardziej wysuniętych na północ, można dotrzeć hydroplanem z lotniska, a lot trwa od 20 minut do godziny. 

Podziwianie idealnego archipelagu z lotu ptaka to jedno z najlepszych doświadczeń, jakie ma do zaoferowania to miejsce docelowe. Należy jednak pamiętać, że hydroplany działają tylko w ciągu dnia, więc po przybyciu na Malediwy po godzinie 16:00 może być konieczne przenocowanie w pobliżu lotniska. Ponadto dotarcie hydroplanem do kurortu na odległym atolu zajmuje więcej czasu niż dotarcie do jednego z hoteli bliżej lotniska, ze względu na dodatkowy czas oczekiwania na lotnisku. Pozytywne jest to, że większość hoteli pięciogwiazdkowych oferuje prywatny salon w pobliżu lotniska, aby ułatwić proces oczekiwania, który rzadko przekracza dwie godziny.

Do hoteli położonych na atolu Laamu i na wszystkie południowe atole można dotrzeć lotem krajowym, obsługiwanym przez samolot turbośmigłowy, a następnie transfer łodzią motorową. Dotarcie do tych kurortów wymaga często długiej i męczącej podróży, czego nie oczekujemy po  długodystansowym locie na Malediwy. Poza lotem krajowym od 30 do 60 minut należy również wziąć pod uwagę czas oczekiwania – od jednej do maksymalnie pięciu godzin – na lotnisku w Male, zarówno na początku, jak i na końcu podróży. 

Podsumowując, oznacza to, że dotarcie do tych kurortów może zająć dużo czasu na wakacje w dniu przyjazdu i wyjazdu, co sprawia, że południowe atole nie są idealne na krótką wycieczkę. Proponuję zostać tutaj co najmniej 5 nocy, aby jak najlepiej wykorzystać długą podróż. Dobrą wiadomością jest to, że gdy już tam będziesz, całkowicie zrelaksujesz się w nieziemskiej tropikalnej scenerii.

malediwy-bungalow
Malediwy gdzie leza

WYMAGANIA DOTYCZĄCE PODRÓŻY

Wymagania dotyczące wjazdu na Malediwy różnią się w zależności od kraju i mogą ulec zmianie. Przed wyjazdem zawsze dobrze jest sprawdźic w ambasadzie Malediwów, jakie dokumenty są potrzebne do podróży na Malediwy.

Potrzebny ważny paszport.

Malediwy mają wyjątkowo łatwą politykę wizową: każdy otrzymuje bezpłatną 30-dniową wizę w dniu przyjazdu, pod warunkiem posiadania ważnego dokumentu podróży, biletu na wyjazd i dowodu posiadania wystarczających środków, określanych jako potwierdzona rezerwacja w dowolnym ośrodku lub 100 USD + 50 USD/dzień w gotówce.

malediwy-mapa