
Kuba to wyspa z klimatem …magiczna …egzotyczna. Kojarzy się z rajskimi białymi plażami, lazurowym morzem, rytmami salsy, fabrykami cygar oraz drinkami cuba libre czy mohito. To kraj Fidela Castro, który przez ponad 50 lat rewolucyjną ręką rządził krajem, a także starych amerykańskich aut i kolonialnych miasteczek. Czas stanął tutaj w miejscu kilkadziesiąt lat temu, a w niektórych miejscach, takich jak Trinidad, wręcz setki lat temu.
Kuba jest największą z Wysp Karaibskich (siódmą pod względem wielkości na świecie), a wokół niej znajdują się niezliczone wysepki z przepięknymi plażami, m.in. Isla de la Juventud czy Cayo Coco. Cały rok jest tu w miarę zbliżona wysoka temperatura. Sezon to czas kiedy w Europie panuje zima, chłodniej jest w Kwietniu i Maju, natomiast okres Wrzesień-Listopad, to czas kiedy panują ulewne deszcze i tajfuny.
Nazwa wyspy pochodzi od rdzennego słowa oznaczającego wyspę, cubanacan, a nie od hiszpańskiego słowa „beczka” (cuba), którą rzekomo miało przypominać wzniesienie, jakie zobaczyli marynarze.To kraj, którego powierzchnia jest mniejsza trzykrotnie od Polski, a linia brzegowa tyle samo dłuższa.
Historia Kuby to fascynująca nieustająca walka o niepodległość, już od czasów odkrycia Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Pod panowaniem hiszpańskim ze względu na ogromne plantacje trzciny cukrowej i tytoniu stała się największym na świecie eksporterem cukru i cygar. Z końcem XIX wieku z hiszpańskiej kolonii stała się satelitą Stanów Zjednoczonych a potem pomimo powstania w 1959 roku (słynna rewolucja pod wodzą Fidela Castro) pozostała państwem uzależnionym gospodarczo od Związku Radzieckiego. Po upadku ZSRR skończyła się pomoc gospodarcza i przyszły trudne czasy (reglamentacja żywność, upadek transportu publicznego), mnóstwo Kubańczyków uciekło z kraju. Sytuacja ta zmusiła ideologicznie rządzącą rodzinę Castro do ustępstw – w połowie lat 90. kraj otworzył się na turystykę. Co więcej z każdym rokiem, mimo wciąż obecnych haseł propagandowych na reklamach i socjalizmu otwiera się coraz bardziej. Powstaje prywatny biznes, ludziom żyje się lepiej, a czar tego miejsca nigdy nie przemija.
Kuba nie bez powodu nazywana jest Perłą Karaibów. To istny raj na ziemi! Cudowne plaże z białym piaskiem i lazurowa woda, słynne mojito, Cuba Libre i najlepszy rum, cygara oraz muzyka… Rytmy salsy, które rozkołyszą każdego. To miejsce gdzie czas się zatrzymał. Ulicami mkną stare krążowniki szos, budynki pamiętają czasy kolonialne, a dookoła widać ducha Che Guevary i Fidela Castro.
Kiedy najlepiej odwiedzić Kubę?
Kuba…jak mawiają słowa piosenki, to wyspa gorąca jak wulkan. Cały rok jest tam ciepło, jednak najlepszy okres na odwiedziny to zdecydowanie czas od Października do Kwietnia. Nie ma takich upałów, a wilgotność powietrza nie przeszkadza tak bardzo, jak w okresie od Czerwca do Sierpnia. Średnia temperatura na wyspie to 25-27°C, innymi słowy idealna na wypoczynek oraz zwiedzanie.
Rajskie plaże i cudna toń morza sprawiają, że człowiek odpoczywa. Najpopularniejsze kurorty Cayo Coco czy Cayo Santa Maria zachęcają do plażowania i zabawy do samego świtu w rytmie rumby. Turystów z całego świata przyciągają na Kubę przede wszystkim piękne plaże, które są charakterystyczne dla całego archipelagu oraz ciekawa historia wyspy.
Smak Kuby…rum, cygara i nie tylko
Jak mówimy… Kuba to każdy ma skojarzenia z kilkoma rzeczami. Najczęściej są to rum i cygara, oba to już symbole tego kraju. Trzcina cukrowa, z której powstaje ten niebiański napój, czyli najsłynniejszy na świecie rum, porasta nizinne tereny wyspy. Plantacje rozciągają się niemal na całym jej obszarze i zmieniają jej wygląd w zależności od pory roku. Najciekawiej prezentują się w trakcie zbiorów, czyli od Stycznia do Czerwca. Będąc na Kubie koniecznie trzeba spróbować Mojito, które jest orzeźwiająca mikstura rumu, cukru trzcinowego, świeżej mięty, soku z limonki oraz wody gazowanej. Fani rumu z colą, czyli znanego na całym świecie jako Cuba Libre zdziwią się zapewne, bo takiego drinka tam nie dostaną. Miejscowi zwą go Mentirita, czyli “Małe Kłamstwo”.
Kuba to kraina rumem płynąca, ale nie tylko słynne drinki warte są posmakowania. Warto skosztować kuchni tego kraju. Ropa Vieja, czyli drobno szatkowana wołowina podawana z ryżem, czarną fasola batatami to potrawa narodowa. Innymi kultowymi daniami kubańskimi są: Cubano( Cuban Sandwich), Fricase de Pollo (Cuban Chicken Stew), Pescao en Escabeche, Picadillo, Congri, Tamale oraz Tostones. Do tego zdecydowanie warto skosztować jedno z wyśmienitych piw – Bucanero albo Cacique.
Tytoń, z którego wyrabiane są najdroższe i najbardziej ekskluzywne cygara na świecie to drugi naturalny skarb Kuby. Zbiory trwają od Marca do Maja. Będąc w tym okresie na wyspie zdecydowanie warto wybrać się w region Pinar del Rio i okolice kotliny Sierra de los Organos, gdzie suszą się tytoniowe listki. Tam zobaczymy jak produkuje się najlepsze cygara na świecie, a ręcznie zwijane Cohiba Behike z słynnej hawańskiej fabryki El Laguito można na miejscu zakupić.
Atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć?
Kuba….Perła Karaibów, ma do zaoferowania nie tylko rajskie plaże, ale także burzliwą historię. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat wyspy i uchwycić to, co w niej najbardziej charakterystyczne, koniecznością jest odwiedzenie tych oto miast: kolonialną Hawanę, Trynidad oraz kolebkę rewolucji Santiago de Cuba.
Hawana…Miasto Kontrastów
Kubańskie zwiedzanie warto rozpocząć w Hawanie – stolicy wyspy, która zachwyca kolonialną zabudową. Roztańczeni w rytm salsy na ulicach Kubańczycy, kościoły i zamki w tym El Morro, z którego wieży można zobaczyć panoramę miasta, to wręcz konieczność. To w stolicy uświadomi nam jak dalece jest to kraj kontrastów.
La Habana Vieja, czyli Stara Hawana to wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzielnica miasta. Znajdziemy tam zabytki architektury kolonialnej oraz niezliczoną ilość bardzo klimatycznych kafejek, restauracji i barów, ulic, uliczek i zaułków. Nic tylko spacerować i podziwiać! W tej części miasta warto zobaczyć także XVI-wieczną fortecę El Castillo de la Real Fuerza, a wszyscy, których interesuje historia komunistycznej Kuby i rewolucji kubańskiej, powinni odwiedzić Muzeum Rewolucji i Memorial Granma.
Trynidad…“Klejnot Kuby”
Atmosferę wyspy doskonale odzwierciedla Trinidad…“Klejnot Kuby.” Trzeba przyznać, że to miasto na swój przydomek w pełni zasługuje. Naprawdę sprawia wrażenie, jakby było z innej epoki. Nie ma osoby, której by nie zachwycił kolonialny charakter architektury. Muzyka i niezwykli mieszkańcy tego miasteczka sprawiają, że mamy ochotę się zatrzymać i trwać w tej sielance. To tu najłatwiej wtopić się w tłum i obserwować kulturę tego kraju. Trynidad pozwala przenieść się w czasie o 200 lat wstecz.
Santiago de Cuba…Kolebka Rewolucji
To drugie co do wielkości miasto na wyspie. Tętniące życiem i pełne niespodzianek. Jest pomnikiem czasów kolonialnych, ale także kolebką kubańskiej rewolucji przeprowadzonej pod wodzą Fidela Castro. W Santiago de Cuba warto wybrać się na spacer po miejskiej starówce oraz parku Cespednes, a także obejrzeć ratusz i katedrę.
Kuba to kraj gdzie muzyka jest obecna na każdym kroku, w połączeniu z pysznym jedzeniem, słodkim smakiem rumu i cygarach to raj dla każdego. A jeśli dodamy do tego idyllicznego obrazu, przepiękne plaże Varadero, z jedną z najszerszych plaż, a także przyległe wysepki, jak Isla de Juventud, która niegdyś była jedną z głównych baz piratów grasujących po Atlantyku i stała się inspiracją do napisania kultowej powieści “Wyspa Skarbów”. To zapragniemy właśnie takich i tylko takich karaibskich wakacji na gorącej jak wulkan Kubie.