Image default
Home » Tajlandia Co Zwiedzac – Przewodnik

Tajlandia Co Zwiedzac – Przewodnik

Jest kilka powodów, dla których warto umieścić Tajlandię na swojej liście:

 • Bangkok, to jedno z najbardziej fascynujących miast w Azji, z pływającymi rynkami i Grand Palace.
 • Zachwycajace  wysokie wapienne klify wokół wyspy Phuket.
 • Weź udział w tajskich lekcjach gotowania w Chiang Mai.
 • Sprobuj tradycyjnego tajskiego masażu.
 • Udaj sie na wycieczke do lasu deszczowego w północnych górach Tajlandii.
 • Odwiedź starożytne ruiny Prasat Hin Phimai.
 • Zrelaksuj się na plażach światowej klasy.

Z ponad piętnastoma milionami turystów odwiedzających każdego roku, Tajlandia jest najpopularniejszym celem podróży w Azji.  Swoja różnorodnoscia i tętniącymi życiem miastami Tajlandia oferuje niezliczone atrakcje dla odwiedzających, niektore z nich to dziewicze lasy deszczowe, spektakularne wybrzeże, plaże pełne słońca, pływające rynki, chronione przez UNESCO zabytkowe ruiny i miejsca zamieszkale przez  plemienna ludnosc.

Bangkok, najbardziej ekscytujące miasto w Azji jest wysublimowanym celem samym w sobie.

Tajlandia jak magnes przyciaga  nie tylko turystów podróżujących z plecakiem, ale także tych ktorzy szukaja wypoczynku w najbardziej ultra-luksusowych kurortach na świecie, a te znajduja sie  nie tylko na plażowych enklawach, czy tez miejskich hotelach, ale tez w dżungli.

Artykul o podobnej tematyce: Top 10 najlepszych atrakcji do zobaczenia w Tajlandii

Koh Phi Plaza Tajlandia

NAJLEPSZY CZAS NA ZWIEDZANIE

Tajlandia doświadcza czterech por roku:

 • Pora chłodna i sucha – trwająca od listopada do lutego – jest uważana za najlepszy czas na wizytę w Tajlandii, cechuje sie dużą ilością słonecznyc dni i temperatur miedzy 25 ° C – 30 ° C. Sporadyczne deszcze mogą pojawić się w chłodnym sezonie, ale zdarzają się rzadko.
 • Gorąca i sucha pora trwa od marca do maja, a wilgotność osiąga niekomfortowe poziomy,  średnia temperatura to okolo 30 stopni Celsjusza . Chociaż okres ten zwykle pozostaje suchy, deszcze mogą czesciej wystepowac w maju, co jest raczej okresem przejściowym w stosunku do pory deszczowej.
 • Gorący i deszczowy sezon, który trwa od czerwca do sierpnia, charakteryzuje się codziennymi ulewami, które przynoszą ulgę lepkiej, wilgotnej pogodzie. Dni często zaczynają sie słonecznie, a przelotne deszcze najczęściej pojawiają się późnym popołudniem lub wieczorem, trwając kilka godzin.
 • Chłodna i wilgotna pora roku ma miejsce miedzy wrześniem a październikiem co oznacza powrót do bardziej komfortowych temperatur, chociaż to chyba najgorszy czas na wizytę w Tajlandii, ponieważ ulewne deszcze sa najbardziej intensywne wtedy, często powodując powodzie i czyniąc drogi nieprzejezdne. Większość dni jest pochmurna, a warunki na plaży są złe. Jedyna dobra strona tej pogoday jest to ze wtedy Tajlandie odwiedza niska liczba turystow oznacza świetne oferty hotelowe.
Tajlandia wspaniala kuchnia

Najlepszy czas na zwiedzenie królestwa pokrywa się z zimowym okresem półkuli północnej, od listopada do lutego. Należy jednak zauważyć, że pogoda w Tajlandii stała się mniej przewidywalna w ciągu ostatnich kilku lat w wyniku globalnego ocieplenia, a pora deszczowa często zaczyna się w kwietniu i trwa przez cały listopad. Ponadto Tajlandia jest dużym krajem i istnieją pewne geograficzne różnice w sezonowych wzorcach miedzy czesciami kraju

Górzysta, północna część Tajlandii (gdzie znajduje się Chiang Mai) jest mniej wilgotna i charakteryzuje się największą zmiennością temperatur. W czasie chlodnej i suchej pory roku wieczory mogą być chłodne z powodu braku zachmurzenia, a temperatury czasami zbliżają się do poziomu zamarzania na wyższych terenach. Pomimo tego region ten jest często cieplejszy niż reszta kraju w okresie od marca do maja, gdzie temperatura bardzo czesto siega powyzej 30C.

Południowa, tropikalna część Tajlandii im bliżej do równika, cieszy się bardziej stałymi i ciepłymi temperaturami przez cały rok, z mniejszą zmiennością, chociaż istnieją znaczne różnice w opadach w tym obszarze:

 • Wybrzeże Andamańskie – gdzie znajdują się ośrodki wypoczynkowe w Phuket i Krabi – doświadczaja najwilgotniejsze pory deszczowe w całej Tajlandii,  obfite ulewy zaczynają się w kwietniu i zwykle utrzymują się do listopada.
 • Odwrotnie, Wybrzeże Zatoki Perskiej i jej przybrzeżne wyspy – takie jak popularna wyspa Koh Samui – są chronione przed monsunami południowo-zachodnimi przez góry i nie sa tak wilgotne w czasie pory deszczowej niż wybrzeże Andamańskie: wspaniała pogoda na Koh Samui trwa od lutego do września, z monsunem północno-wschodnim, przynoszącym ulewne deszcze między październikiem a styczniem, szczególnie w listopadzie.
Tajlandia glowne atrakcje

JAK SIĘ TAM DOSTAĆ

Większość turystów przylatuje do Tajlandii przez kilka z nizej wymienionych międzynarodowych portów lotniczych: lotnisko Suvarnabhumi i lotnisko Don Mueang w pobliżu Bangkoku, lotnisko w Chiang Mai w północnej Tajlandii oraz lotniska obsługujące ośrodki wypoczynkowe w Phuket, Krabi i na Koh Samui.

Lotnisko Suvarnabhumi (BKK), znane również jako (nowe) międzynarodowe lotnisko w Bangkoku, jest głównym międzynarodowym lotniskiem obsługującym Bangkok i jest jednym z największych międzynarodowych portów lotniczych w Azji Południowo-Wschodniej. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty na lotnisko Suvarnabhumi.

Międzynarodowy port lotniczy Don Mueang (DMK), znany również jako (stary) Międzynarodowy Port Lotniczy w Bangkoku, jest drugim międzynarodowym portem lotniczym obsługującym takze Bangkok. Lotnisko Don Mueang zostało zamknięte i zastąpione nowym lotniskiem Suvarnabhumi w 2006 r., Po czym zostało ponownie otwarte w 2007 r. Po remoncie. Od momentu otwarcia nowego portu lotniczego Don Muang stał się regionalnym centrum lotów podmiejskich i de-facto niskokosztowym węzłem lotniczym. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do międzynarodowego lotniska Don Mueang.

Międzynarodowy port lotniczy Chiang Mai (CNX) to międzynarodowy port lotniczy obsługujący Chiang Mai, stolice prowincji Chiang Mai i punkt startowy do zwiedzania północnej Tajlandii. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Chiang Mai.

Międzynarodowy port lotniczy Phuket (HKT) to międzynarodowe lotnisko położone w północnej części wyspy Phuket, najpopularniejszego ośrodka turystycznego Tajlandii. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Phuket.

Międzynarodowy port lotniczy Krabi (KBV) to międzynarodowy port lotniczy obsługujący Krabi, który znajduje się po drugiej stronie zatoki od wyspy Phuket. Lotnisko to szybko się rozwija, a linie lotnicze, takie jak Qatar Airways i Finnair, obsługują obecnie miejsce docelowe. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Krabi.

Międzynarodowy port lotniczy Samui (USM), znany również jako lotnisko Koh Samui, jest lotniskiem obsługującym wyspę Koh Samui. Został zbudowany i nadal jest prywatną własnością Bangkok Airways, głównych linii lotniczych obsługujących miejsce docelowe. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Koh Samui.

Tajlandia co zobaczyc

WYMOGI DOTYCZĄCE PODRÓŻY

Wymagania dotyczące wjazdu do Tajlandii różnią się w zależności od kraju i mogą ulec zmianie. Przed wyjazdem należy zawsze skontaktować się z rządem i najbliższą ambasadą Tajlandii lub skonsultować się z dokumentami potrzebnymi do wyjazdu do Tajlandii.

Kliknij tutaj po wiecej informacji o wizach do Tajlandi.

Paszport musi być ważny przez co najmniej sześć miesięcy przy wjezdzie do Tajlandii.

Zasada zwolnienia z obowiązku wizowego pozwala turystom z 55 krajów – w tym USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i większości krajów europejskich – na wjazd do Tajlandii bez wizy. Przyznaje się im maksymalnie 30 dni, jeśli wjeżdżają do Tajlandii przez międzynarodowy port lotniczy lub wjeżdżają przez graniczny punkt kontroli granicznej z sąsiednich krajów. Obywatele innych krajów potrzebują wizy, aby wjechać do kraju.

Swiatynia buddyjska w Bangkoku, Tajlandia

PODRÓŻOWANIE PO TAJLANDII

Krajowy system transportu w Tajlandii jest wydajny i tani, choć nie zawsze szybki. Transport lotniczy jest najwygodniejszym sposobem pokonywania dużych odległości w Tajlandii, zwłaszcza przy napiętym harmonogramie.  Pociag autobus, lub prywatny transport jest mozliwy i pozwala bardziej poznac kraj chodz trzeba sie liczyc ze jest to wyzwanie ktore nie nalezy czasem do najprzyjemniejszych.

 • Lot krajowy w Tajlandii może zaoszczędzić Ci na podróżowaniu: lot z Chiang Mai do Phuket zajmuje dwie godziny w porównaniu do dwóch dni na lądzie podróżujac  pociągiem i autobusem. Istnieje kilka krajowych linii lotniczych, które obsługują wszystkie większe miasta Tajlandii oprócz miejscowości wypoczynkowych. Między przewoźnikami panuje silna konkurencja, co oznacza, że ​​często dostępne są bardzo dobre okazje, zwłaszcza jeśli rezerwujemy z wyprzedzeniem. Bilety można rezerwować na stronach internetowych linii lotniczych: 

 

 • Podróż pociągiem po Tajlandii niesie ze sobą pewien romantyzm. Sieć kolejowa jest zarządzana przez Koleje Państwowe Tajlandii (SRT) i składa się z czterech głównych linii. Linia północna, łącząca Bangkok z Chiang Mai, jest popularną trasą turystyczną i pokonanie jej zajmuje około 12 godzin podróży. System kolejowy rozciąga się także po południową granicę Tajlandii, gdzie łączy się z Malezyjska koleja Keretapi Tanah Melayu Berhad (KTM),  siec ta obsługuje  Penang, Kuala Lumpur i Singapur. SRT uruchamia wiele różnych pociągów, każdy z innym czasem podrozy i inna cena za przejazd. Wagony sypialne w pierwszej klasie sa wyposazone w klimatyzowane dwupomieszczeniowe przedziały z umywalka

 

 • Podróż autobusem to najtańszy i najwygodniejszy sposób poruszania się po Tajlandii, szczególnie w najbardziej odlegle i niedostepne miejsca. Autobusy dostępne są w kilku kategoriach, od publicznych lub prywatnych po klimatyzowane lub nie klimatyzowane autobusy. Autobusy obłsugujace dłuższe trasy zwykle odjeżdżają wieczorami, aby dotrzeć do celu wcześnie rano. Jezeli mozesz to doradzam autobusy typu „VIP” zwłaszcza na wyjazdy nocne, ponieważ te autobusy mają rozkładane fotele z dodatkową przestrzenią na nogi, toaletą i zwykle serwuja przekąski.

 

 • Promy łączą wszystkie główne wyspy z lądem, na większość rejsów bilety mozna kupić na pokładzie.

Należy zauważyć, że normy bezpieczeństwa transportu w Tajlandii są daleko w tyle za europejskimi, a poruszanie się transportem publicznym w królestwie niesie ze sobą nieodłączne ryzyko. Przepisy bezpieczeństwa, jeśli istnieją, rzadko są egzekwowane. Wypadki autobusowe są częstymi zdarzeniami, szczególnie z powodu złego stanu technicznego, nadmiernej prędkości czy tez zmeczania kierowców. Ponadto w ostatnich latach zdarzyła się niewielka liczba wypadkow na promach co zakonczylo sie ich zatonieciem, więc starajmy się unikać podróżowania na łodziach roznego rodzaju, które są w złym stanie lub wyraźnie przeciążone. Podróżowanie drogą lotniczą pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu w kraju, branża lotnicza.

 

Bangkok Furama Widok
Kobieta sprzedaje sok z kokosow w Bangkoku
Tajlandia Przewodnik

Koh Samui Tajlandia

Wylot z Koh Samui, Tajlandia

Artykuly o Podobnej Tematyce

Seszele Przewodnik Cosmopolitan Living po Seszelach

peter

Top 10 Najlepszych Atrakcji do Zobaczenia w Tajlandii

peter

Thailand Travel Guide

peter

Las Vegas Atrakcje

peter