Hawaje Przewodnik

Rajski Poradnik: Twoje Kompleksowe Źródło Wiedzy o Hawajach

Hawaje to naprawdę wyjątkowy cel podróży, który ma coś do zaoferowania każdemu. Hawaje to miejsce, które nie ma sobie równych – od zachwycającej przyrody po bogatą kulturę i historię. A dzięki umiarkowanemu klimatowi i pięknym plażom, nic dziwnego, że Hawaje są jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie.

Jeśli planujesz podróż na Hawaje, mój przewodnik pomoże Ci ją w pełni wykorzystać. Mój przewodnik po hawajach zawiera informacje o tym, gdzie najlepiej się zatrzymać, co zobaczyć i zrobić oraz gdzie zjeść i wypić. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksujących wakacji na plaży, czy przygody pełnej akcji, mój przewodnik po Hawajach zawiera wszystko, co musisz wiedzieć. Bon voyage!

linie lotnicze hawajskie

NAJLEPSZY CZAS NA ZWIEDZANIE

Hawaje są popularnym celem podróży przez cały rok, ale najlepszy czas na wizytę zależy od Twoich preferencji. Poza sezonem, który trwa od kwietnia do czerwca i od września do listopada, jest to najlepszy czas na znalezienie ofert zakwaterowania i lotów. Jest to jednak również najbardziej zatłoczona pora roku. Miesiące zimowe (od grudnia do marca) mogą być mokre i pochmurne, ale znajdziesz w nich mniej turystów. Jeżeli szukasz spokojniejszej podróży, zaplanuj swoje wakacje na Hawajach w sezonie letnim.

Wiosna (od kwietnia do czerwca) zbiega się z końcem sezonu wysokiego i początkiem pory suchej. Jest to dobry okres na podróż na Hawaje, ponieważ pogoda jest wspaniała, słoneczna i sucha, a ceny biletów lotniczych i zakwaterowania spadają w porównaniu z  miesiącami zimowymi.

Lato ,lipiec i sierpień to najgorętsza pogoda na wyspach, chociaż nigdy nie jest zbyt gorąco ze względu na pasaty. Jest to jednak również najbardziej ruchliwy sezon na Hawajach ze względu na wakacje szkolne, co oznacza droższe loty i hotele. Lato to także początek sezonu huraganowego na Hawajach, który trwa od lipca do grudnia, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Tak było w przypadku huraganu Iniki kategorii 3, który dotarł do brzegu Kauai we wrześniu 1992 roku – był to najpotężniejszy huragan, który uderzył w Hawaje w historii. Z tych wszystkich powodów, jeśli rozważasz podróż na Hawaje w miesiącach letnich, ważne jest, byś zrobił rozeznanie i zaplanował ją z wyprzedzeniem.

Hawaje Przewodnik

Hawaje to oszałamiająco piękne miejsce o niesamowicie zróżnicowanym krajobrazie. Od piaszczystych plaż po bujne lasy deszczowe – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że w zależności od miejsca pobytu występują różne wahania pogody. Każda wyspa ma stronę zawietrzną (stronę osłoniętą od wiatru) i stronę nawietrzną (stronę, na którą wiatr działa z pełną siłą). 

Strony zawietrzne (zachodnia i południowa) są zazwyczaj gorące i suche, natomiast strony nawietrzne (wschodnia i północna) są zazwyczaj chłodniejsze i wilgotne. Na przykład Hana znajduje się na zawietrznej stronie Maui i doświadcza obfitości deszczu (nawet w porze suchej), co sprawia, że okolica jest tak bujna; Wailea, położona zaledwie kilka godzin drogi od Maui po stronie zawietrznej, cieszy się przeważnie słoneczną pogodą, nawet gdy w Hanie pada deszcz. 

Inne deszczowe, nawietrzne miejsca na Hawajach to słynny North Shore na Kauai oraz okolice góry Wai’ale na Kaua’i, która jest jednym z najbardziej mokrych miejsc na Ziemi. Z kolei Park Narodowy Wulkanów na wyspie Hawaii otrzymuje ponad 200 cali deszczu rocznie, ale w lutym 2018 spadło tam mniej niż 10 cali. Planując wakacje na Hawajach, pamiętaj, by sprawdzić, jakie są wzorce pogodowe dla danej wyspy lub obszaru, który będziesz odwiedzać.

 
 • Hawaje są jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie i łatwo zrozumieć, dlaczego. Wyspy oferują oszałamiającą różnorodność krajobrazów, od bujnych lasów deszczowych po piaszczyste plaże, a odwiedzający mogą wybierać spośród szerokiej gamy aktywności, od wędrówek po surfing. Jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia na Hawajach jest odwiedzenie jednego z wyżej położonych miejsc na wyspie, takich jak Kokee na Kauai, Haleakala na Maui czy Kilauea na Wielkiej Wyspie. Temperatura w tych miejscach spada o 3,5 stopnia F (2 stopnie Celsjusza) na każde 300 metrów nad poziomem morza, na które się wspinasz, więc ubierz się odpowiednio w spodnie i kilka warstw odzieży. Na szczycie Haleakala, położonym na wysokości 3055 m n.p.m., może być nawet o 30°F (20°C) chłodniej niż w kurortach na wybrzeżu.
 
 • Hawaje są celem podróży przez cały rok, ale najlepszy czas na wizytę zależy od Twoich zainteresowań. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, zaplanuj swoją podróż na wrzesień lub październik. Jeżeli chcesz doświadczyć zimowej pogody na Hawajach (np. niższych temperatur i sporadycznych opadów śniegu na wyższych wysokościach), musisz wybrać się w podróż między grudniem a lutym. Niezależnie od tego, kiedy pojedziesz, Hawaje z pewnością dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń.
 
 • Hawaje są znane na całym świecie z dramatycznego działania fal. Zimą sztormy na Pacyfiku kierują fale oceaniczne w stronę wysp, tworząc legendarne wielkie fale na Hawajach. Wiele osób przyciąga na Hawaje właśnie z powodu tych dramatycznych fal. Jednak fale różnią się znacznie w zależności od wybrzeża wyspy i pory roku.Latem wody na wszystkich plażach są zazwyczaj łagodne. Na wielu plażach północnego wybrzeża fale mogą być ogromne zimą. Unikalne położenie Hawajów sprawia, że jest to raj dla surferów. 
 • Fale na plażach Hawajów oferują jedne z najlepszych warunków do surfowania na świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym surferem, możesz znaleźć fale odpowiadające twojemu poziomowi doświadczenia. Hawajskie fale są główną atrakcją dla turystów z całego świata.
Hawaje Hotele

JAK SIĘ DOSTAĆ NA HAWAJE

Hawaje to jeden z najpopularniejszych kierunków zarówno dla lotów krajowych, jak i międzynarodowych. Loty do tego pięknego stanu można znaleźć na pięciu głównych lotniskach wokół Hawajów

 • Międzynarodowy port lotniczy Honolulu (HNL), znany również jako międzynarodowy port lotniczy im. Daniela K. Inouye, jest główną bramą lotniczą Hawajów i znajduje się w pobliżu stolicy stanu Honolulu na wyspie Oahu. To jedyne lotnisko na Hawajach, które obsługuje loty do/z innych miejsc niż Stany Zjednoczone i Kanada. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Honolulu.
 • Lotnisko Kahului (OGG) jest drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem na Hawajach i głównym miejscem ucieczki na wyspie Maui. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Maui.
 • Lotnisko Lihue (LIH) znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Kauai. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Kauai.
 • Międzynarodowy port lotniczy Kona (KOA) jest głównym lotniskiem Hawajów Big Island, położonym na zachodnim wybrzeżu w pobliżu kurortów North Kona i South Kohala. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Kony.
 • Międzynarodowy Port Lotniczy Hilo (ITO) to drugorzędne lotnisko Hawajskiej Wielkiej Wyspy, położonej na wschodnim wybrzeżu wyspy. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do Hilo.
Hawaje Krater na Oahu

WYMOGI DOTYCZĄCE PODRÓŻY

Hawaje należą do USA. Wymagania dotyczące wjazdu do USA różnią się w zależności od kraju i mogą ulec zmianie. Przed wyjazdem zawsze skonsultuj się ze swoim rządem i najbliższą ambasadą USA lub skonsultuj się, jakie dokumenty są potrzebne do podróży na Hawaje.

 • Aby wjechać do USA, potrzebujesz paszportu do odczytu maszynowego (MRP) z co najmniej sześciomiesięcznym okresem ważności. Jeśli Twój paszport został wydany/przedłużony po 26 października 2006 r., potrzebujesz „e-paszportu” ze zdjęciem cyfrowym i zintegrowanym chipem zawierającym dane biometryczne.
 
 • W ramach amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (VWP) wizy nie są wymagane dla obywateli 38 krajów na pobyt do 90 dni (bez przedłużeń) pod warunkiem posiadania biletu powrotnego (lub biletu na dalszą podróż do dowolnego zagranicznego miejsca docelowego), który nie podlega zwrotowi w USA.
 • Wszyscy podróżujący VWP muszą zarejestrować się online co najmniej 72 godziny przed przyjazdem w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, który obecnie kosztuje 14 USD. Po zatwierdzeniu rejestracja jest ważna przez dwa lata (lub do wygaśnięcia paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).

PODRÓŻOWANIE PO HAWAJACH

Najpopularniejszym sposobem podróżowania między wyspami są loty krajowe liniami Hawaiian Airlines. Flagowy przewoźnik Hawajów łączy wyspy codziennie wieloma lotami, a koszt biletu krajowego jest często dość tani, jeśli zarezerwujesz go z wyprzedzeniem. Bilety można zarezerwować online na stronie internetowej. Poza lataniem na Hawajach dostępnych jest kilka innych środków transportu. Można do nich zaliczyć jazdę samochodem, autobusem lub promem. Hawaje to wspaniałe miejsce do odwiedzenia i jest wiele sposobów na przemieszczanie się, więc możesz znaleźć idealny dla siebie środek transportu.

 • Jedynymi wyspami połączonymi regularnymi rejsami są Maui i Lanai: z historycznego portu Lahaina w Zachodnim Maui można wskoczyć na prom na jednodniową wycieczkę na sąsiednią wyspę Lanai.
 • Aby naprawdę doświadczyć Hawajów, musisz wcześniej wynająć samochód na jednym z lotnisk.
 • W przypadku większości wysp można również poruszać się busami, taksówkami,  Uber lub Lyft, lub środkami transportu publicznego.
hawaje-podroz

INSPIRACJE

Hawaje są jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie i łatwo zrozumieć, dlaczego. Wyspy Hawajskie oferują oszałamiającą naturalną scenerię, ze strzelistymi górami, aktywnymi wulkanami i pięknymi plażami. Na Hawajach znajdują się jedne z najlepszych kurortów plażowych w USA, co sprawia, że jest to idealne miejsce na relaks i podziwianie niesamowitych widoków. Hawaje to także świetne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, z mnóstwem szlaków do odkrycia. Zimą Hawaje są jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania wielorybów. 

Jeśli więc szukasz miejsca, które mógłbyś dodać do swojej listy rzeczy do zrobienia, Hawaje zdecydowanie powinny znaleźć się na szczycie twojej listy.

Należy pamiętać, że archipelag hawajski składa się z sześciu głównych wysp – Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui i wyspy Hawaje – każda z własną odrębną osobowością, przygodami, aktywnościami i widokami.

 • Oahu to „serce Hawajów”, siedziba stolicy Honolulu i słynie z legendarnych miast surfingowych, takich jak Haleiwa.
 • Wierny swoim wyspiarskim korzeniom, Molokai jest pełen rustykalnego uroku i epickiego piękna.
 • Od słynnych plaż po szczyt Haleakala, Maui oferuje bogactwo niezapomnianych przeżyć.
 • Wyspa Hawaje jest często nazywana Wielką Wyspą i oferuje wiele do zobaczenia i zrobienia, od aktywnych wulkanów po farmy kawy i piękne plaże po bogatą historię.
 • Najstarsza i najbardziej wysunięta na północ wyspa w łańcuchu Hawajów, Kauai, jest usiana szmaragdowymi dolinami, ostrymi iglicami górskimi i postrzępionymi klifami postarzanymi przez czas i żywioły.
 • Lanai to najmniejsza zamieszkana wyspa na hawajskiej wyspie, która równoważy spokojny luksus z surowym terenem.
 

Jeśli masz tylko dwa tygodnie, radzę pominąć Oahu i Lanai i skupić się na Maui, Wielkiej Wyspie i Kauai. Jeśli możesz dostać się tylko na dwie wyspy, proponuję odwiedzić Maui i Kauai, które uważam za najbardziej malownicze wyspy archipelagu.

Aby zaplanować własną trasę podróży na Hawaje, gorąco polecam oficjalną stronę turystyczną Hawajów www.gohawaii.com, która zawiera wiele pomocnych informacji.